Specyfika leczenia farmakologicznego jaskry

Leczenie farmakologiczne jaskry koncentruje się na stosowaniu tak zwanych leków przeciwjaskrowych, które, w zdecydowanej większości przypadków, przybierają postać kropli do oczu.

Charakteryzuje je długotrwałe działanie, zaleca się więc, aby stosować je nie częściej niż raz lub dwa razy dziennie, zwracając szczególna uwagę na stosowanie odpowiednich odstępów czasowych. Jeszcze przed ich zapisaniem lekarz prosi pacjenta, aby ten poinformował go o tym, jak wygląda charakterystyczny dla niego tryb dnia oraz pracy i godziny snu. Pozwala to na ustalenie takiego harmonogramu przyjmowania leku, który jest nie tylko zgodny z czasem ich działania, ale również maksymalnie wygodny dla pacjenta. Okazuje się, że ten ostatni aspekt ma naprawdę duże znaczenie, łatwiej bowiem pamiętać o konieczności przyjmowania kropli, jeśli wiąże się to z jakąś czynnością, która jest wykonywana przez nas codziennie o tej samej porze.

Same leki pozwalające na walkę z jaskrą można podzielić na pięć grup, choć w przypadku każdej możemy mówić tak o zbliżonym mechanizmie działania, jak i skuteczności. Co więcej, większość z nich jest produkowana nie tylko w ich naturalnej postaci przez macierzystą firmę farmaceutyczną, ale także przez inne podmioty, mamy więc do czynienia z tak zwanymi lekami generycznymi. Mają one nieco inne nazwy handlowe, w ich składzie obecna jest jednak taka sama substancja czynna. Odpowiedni sposób podawania kropli ma decydujący wpływ na powodzenie leczenia, warto więc zaznajomić się ze stosowaną techniką. Przed ich podaniem bezwzględnie należy umyć ręce, a następnie lekko odchylić głowę ku tyłowi w pozycji siedzącej i lewą ręką odciągnąć dolną powiekę po stronie skroniowej.

zakrapianie oczu W prawej ręce należy umieścić butelkę z kroplami, następnie zaś należy wycisnąć jedną kroplę leku do utworzonej przez nas z powieki „kieszonki”. Już po podaniu kropli zalecane jest natychmiastowe zamknięcie powieki i trwanie w takim stanie przez około dwie minuty. Właśnie taki czas jest niezbędny płynowi do tego, aby przeniknąć przez powierzchnię oka i dostać się do jego wnętrza. Warto też unikać odruchu mrugania, te bowiem sprawia, że lek dostaje się do kanalików łzowych, a następnie również do nosa i gardła. Przy niektórych lekach (beta-blokery) zaleca się nawet dodatkowe uciskanie palcem kanalików łzowych, aby przeciwdziałać takiej możliwości.