Jaska, czyli choroba której przyczyn nie znamy.

Choroba oczu jaką jest jaskra, jest najczęściej wykrywana przypadkowo, w czasie rutynowego badania wzroku. Jest bardzo groźną chorobą, choć jej pierwsze objawy są praktycznie niezauważalne.

W przypadku bardzo ostrego przebiegu jaskry w stanie silnego zaawansowania poziomu jaskry, pacjent odczuwa silne bóle oczu, brzucha i głowy, nudności, wymioty i zaburzenia pracy serca. Jest to jedyna choroba oczu która tak poważnie wpływa na ogólny stan organizmu człowieka, a niestety jest bardzo trudna do wychwycenia w początkowym etapie. Jaskra atakuje nerw wzrokowy i uszkadza go bardzo poważnie, ale dzieje się to niemal niezauważalnie, bo choroba rozwija się podstępnie i uderza bardzo gwałtownie. W nerwie wzrokowym niszczy wiązkę włókiem, co wpływa na bardzo poważne ubytki w polu widzenia, ale widoczne dopiero są dopiero wtedy gdy praktycznie uszkodzeniu ulegnie już cały nerw.

Niestety w takim przypadku dla ratowania oczu jest już praktycznie zbyt późno i jest to już ostatni etap przed całkowitą ślepotą. Jaskra jako choroba ma do dzisiaj niezbadane przyczyny wystąpienia i pojawienia się u pacjentów. W oku cały czas krąży ciecz wodnista, która utrzymuje prawidłowe ciśnienie śródgałkowe. Ta ciecz w oku zdrowego człowieka sama naturalnie szuka ujścia, co zostaje zaburzone w momencie gdy ujście cieczy zostaje zaburzone i zamknięte. W takim przypadku ciśnienie wzrasta i jeśli utrzymuje się przez długi czas, to niestety dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Przez wiele lat specjaliści sądzili że jest to główna przyczyna jaskry, jednak dziś nie jest to już tak oczywiste.

przyczyny powstawania jaskry Do tej pory jednak nie udało się jednoznacznie stwierdzić przyczyn tej choroby oraz jakie są przyczyny jej rozwoju. Obecnie większość lekarzy uważa, że jaskra związana jest z miażdżycą oraz hiperlipidemią, a także związana jest z wadą krótkowzrocznością na poziomie powyżej 4 dioptrii. Przy takiej wadzie zaczynają powstawać już zmiany na siatkówce i naczyniówce w oku, co jest przyczyną zaburzenia widzenia u takich osób.

Jaskra występuje w wielu odmianach i niestety może być dziedziczna. Najgroźniejszą odmianą jaskry jest jaskra pierwotna, która długo nie daje żadnych objawów, a wykrywana jest najczęściej przypadkowo. Jeśli pacjent wcześniej sam nie zdecyduje się na badania, to o jaskrze dowiaduje się w momencie gdy zaczynają się zaburzenia w polu widzenia. Szczególnie powinny zaniepokoić objawy takie jak światłowstręt, łzawienie lub tęczowe koła które są widoczne jeśli patrzymy na źródło światła. Natomiast silny ból w oczach, występujący nagle, powinien być jak najbardziej sygnałem alarmowym.