Jak skutecznie dbać o dobry wzrok?

Trudno dziwić się, że nasz dobry wzrok dostarcza nam powodów do zadowolenia. Często okazuje się jednak, że taki stan wcale nie trwa wiecznie i w pewnym momencie odkrywamy, że jakość naszego widzenia pogarsza się, a ono samo jest nieostre i coraz mniej wyraźne.

Nagle okazuje się, że nie radzimy sobie bez okularów, najpierw do czytania i oglądania telewizji, a potem również do noszenia na co dzień, bez względu na okoliczności. Trudno się temu dziwić, nasz wzrok pogarsza się bowiem wraz z wiekiem. Tymczasem okazuje się, że sami niejednokrotnie jesteśmy sprawcami tego rodzaju problemów, choć nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Na szczęście, choć lista popełnianych przez nas błędów jest długa, wiele jest również sposobów na poprawienie komfortu widzenia.

Nasz wzrok wystawiany jest na ciężką próbę przede wszystkim wówczas, gdy pracujemy przy monitorze, warto więc pamiętać o zasadzie zachowania umiaru i rozsądku. Warto więc zatroszczyć się o to, aby na ekran nie padało światło słoneczne, a nasza odległość od niego była większa niż 50-70 centymetrów. W czasie pracy dobrze też raz na jakiś zamknąć oczy na przynajmniej pięć sekund, przyczynia się to bowiem do ich lepszego nawilżenia.

Raz na dziesięć minut przypomnijmy też sobie o konieczności oderwania wzroku od monitora. Napięcie akomodacyjne można złagodzić między innymi poprzez obserwowanie przedmiotów, które znajdują się w pewnej odległości od nas. Innym zagrożeniem dla naszych oczu okazuje się palenie papierosów. Okazuje się, że palacze nawet cztery razy częściej zmagają się ze zwyrodnieniem plamki żółtej niż osoby niepalące. Nie można przy tym zapominać, że palenie bierne jest również szkodliwe dla oczu, nie pomaga im przy tym przebywanie przez długi czas w pomieszczeniach, które są zadymione. Oczywiście, groźne potrafią być też inne zanieczyszczenia, warto więc wystrzegać się zarówno smogu, jak i dymu, a także chloru w wodzie.

odpowiednie światło dla oczu Osoby, które chcą dbać o wzrok powinny też unikać półmroku bez względu na to, jak bardzo potrafi być on nastrojowy. Oczy najbardziej zadowolone są ze światła naturalnego, nasza strefa klimatyczna nie dostarcza im więc zbyt wielu pozytywnych wrażeń. Światło sztuczne nie może być zbyt intensywne, staje się jednak niebezpieczne również wówczas, gdy jest zbyt słabe. Poważnym błędem popełnianym przez wiele osób jest też eksperymentowanie ze wzrokiem. Jeśli więc dostrzegamy, że nasz wzrok się pogarsza, nie powinniśmy zwlekać z decyzją o odwiedzeniu gabinetu okulisty. Szczególnie groźne może się okazać pożyczanie okularów od znajomych oraz kupowanie gotowych okularów do czytania w centrach handlowych.

Nie zapominajmy również o tym, że i światło słoneczne nie musi być wcale tak bezpieczne, jak mogłoby się to nam wydawać. Wraz z nim dociera do nas szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe, a jego konsekwencją są wolne rodniki, które oczom szkodzą w stopniu wcale nie mniejszym niż ma to miejsce w odniesieniu do naszej skóry. Okulary, które skutecznie chronią nas przed promieniowaniem UV powinny być więc czymś naturalnym w słoneczny dzień.